: getimagesize(images/images_news/fägerbladh_99.jpg): failed to open stream: Filen eller katalogen finns inte in
Svenska Mötens resultat är rejält bättre andra kvartalet i år jämfört med förra året. Antalet genomförda möten fortsätter att öka och mängden nyinkomna affärer är rekordstort. Summeras hela första halvåret 2010 är det också starkare än 2009. Detta trots att januari till mars i år var sämre än motsvarande period förra året. Under april, maj och juni har genomförts en mängd möten. Framförallt har bokningsvolymerna för resterande delen av året fyllts på rejält.
– Jag är mycket nöjd med andra kvartalets resultat., säger Johan Fägerblad, vd för Svenska Möten. Första kvartalet låg vi konstant efter 2009, men april och maj har varit bra månader i genomförda bokningar, vilket innebär att vi nu ligger rejält före 2009. Orderstocken är dessutom extremt stark.
Antalet nya inkomna affärer till Svenska Mötens innesälj ökade med hela 45 procent i juni 2010 jämfört med juni förra året. Orderstocken avser definitiva bokningar från juli och resten av året.
– Vår bokningsingång i mitten av juni var den näst största någonsin, med en bra bit över 200 nya affärer att hantera i en enskild vecka. Högtrycket fortsätter, vilket är mycket glädjande. Det cementerar bilden av en marknad i stark återhämtning med trenden att allt fler möten genomförs, samt att Svenska Möten hör till Sveriges bästa mötespartner, säger Johan Fägerblad.
Bild: Johan Fägerbladh, vd Svenska Möten.