platsannonser
Projektledare
till Akademikonferen.s
Vi söker
en Projektkoordinator.
nyheter
Hotellnytt
Scandic och Niam
bakom totalrenovering av Ariadne hotell i Värtahamnen.
hotellnytt
Scandics största hotell hittills öppnar i Köpenhamn
– nordiskt spa och kock från Michelinrestaurang.
hotellnytt
Comfort Hotel Arlanda Airport vinner
“New Hotel Of The Year” och “Comfort Hotel Of The Year”.
Plats för möten
The Park flyttar in i Forskaren
– Förstärker mötesplats för life science
Framtiden är här. Kan du se den?
Svenska Möten
satsar på att utbilda kockar i hållbarhet.
23-25 september
Bokmässans Crimetimetema i höst:
Skrivarskola, snutfika och lögndetektorer.
Framtiden är här
Sigtunahöjden
erbjuder fler laddplatser för alla.
Event skapar möten
40 dagar kvar till Jamboree22
– Sveriges största ungdomsläger.
Nummer 1 bland 50
Hur hållbar är din stad?
Stockholm tar förstaplatsen.
3-årig med 32 platser
Umeå
får ny restaurangutbildning.
RSS
rss_icon
Länkar
Vårens Design Talents på Formex utses 18 januari

Design Talents på Formex är en möjlighet för oetablerade formgivare att visa upp sina produkter och nu är vårens designtalanger utvalda. Dessa 19 formgivare kommer alla att finnas på plats på Formex i januari och på pressfrukosten den 18 januari utses vinnaren i ”Best in Show”.

Design Talents är en av Formex mest spännande inslag. Här får oetablerade designers, från både Sverige och internationellt, ansöka om att få en plats i Design Talents och på så sätt få möjligheten att visa upp sina produkter för inköpare, producenter och media. De som blir utvalda till Design Talents är framtidens stora namn och speglar bredden av produkter på Formex. Bland de designerns som slagit igenom via Design Talents märks Drakenberg Sjölin, Lindstén Form och Heart of Lovikka

På pressfrukosten den 18 januari presenteras vinnaren i ”Best in Show”. Utmärkelsen går till den formgivaren som utmärker sig lite extra genom idé, form och presentation. Förutom utmärkelsen får vinnaren en monterplats vid nästa genomförande av Formex på Stockholmsmässan.

 

I augusti 2021 gick utmärkelsen till Fanny Schönenberg på Atelier Schönenberg.

 

Här är samtliga Design Talents som medverkar på Formex 18–21 januari på Stockholmsmässan:

 

• A piece of Arch - apieceofarch.com

• Anni Cernea - annicernea.com

• Beckmans Designskola - beckmans.se

• Csaw Jewelry - csawjewelry.com

• Atelier Schönenberg - atelierschonenberg.se

• foekje fleur - foekjefleur.com

• Frames by Vallen - byvallen.com

• Infinitypuzzles - infinitypuzzles.se

• Lilliestråle Mässing - lilliestralemassing.se

• Linnéa Öberg - designandrabullar.com

LottaNiemi Design Studio - lottaniemi.com

• Lumimi - lumimi.no

• Smart Form Sweden - smartform.se

• Sofie Berg - sofiebrg.se

• Soul Image - Photography Art - soulimage.se

• Stacking Stories - stackingstories.com

• Studio Sterner - studiosterner.com

The Shoelace Brand - theshoelacebrand.com

• Väskvhila - diniedesign.se/vaskvhila

 

Bilden: Hårt beskuren tyvärr.