platsannonser
Projektledare
Akademikonferens.
Projektkoordinator
till Akademikonferens.
Chef för möten och event
till Uppsala Konsert & Kongress.
nyheter
60 000 bokade möten
Sverige – det enda
nordiska landet som saknas på IBTM World.
hotellnytt
Nya ägare av Villa Gladtjärn,
tidigare Barken Konferens.
Hållbarhet
American Express Meetings & Events
undertecknar Net Zero Carbon Events-löfte.
Spännande möte
Sveriges Elevkårers Kongress22
i Norrköping.
flygnytt
Eurowings utökar i Sverige
ökar utbudet på Landvetter med ny direktlinje till Berlin.
Höjer kvalitetskraven
Alvar blir namnet
på hela Skellefteås näringslivsdag.
14 januari - 21 maj 2023
Malmö värd
för uppmärksammad Banksy-utställning.
Utvidgat samarbete
Svenska Möten
ingår ett fördjupat partnerskap med IACC.
+300 deltagare
Rekordintresse
för gruvmöte i Stockholm.
+1000 deltagare
Norden
ska bli världens mest hållbara och cirkulära region.
RSS
rss_icon
Länkar
Vårens Design Talents på Formex utses 18 januari

Design Talents på Formex är en möjlighet för oetablerade formgivare att visa upp sina produkter och nu är vårens designtalanger utvalda. Dessa 19 formgivare kommer alla att finnas på plats på Formex i januari och på pressfrukosten den 18 januari utses vinnaren i ”Best in Show”.

Design Talents är en av Formex mest spännande inslag. Här får oetablerade designers, från både Sverige och internationellt, ansöka om att få en plats i Design Talents och på så sätt få möjligheten att visa upp sina produkter för inköpare, producenter och media. De som blir utvalda till Design Talents är framtidens stora namn och speglar bredden av produkter på Formex. Bland de designerns som slagit igenom via Design Talents märks Drakenberg Sjölin, Lindstén Form och Heart of Lovikka

På pressfrukosten den 18 januari presenteras vinnaren i ”Best in Show”. Utmärkelsen går till den formgivaren som utmärker sig lite extra genom idé, form och presentation. Förutom utmärkelsen får vinnaren en monterplats vid nästa genomförande av Formex på Stockholmsmässan.

 

I augusti 2021 gick utmärkelsen till Fanny Schönenberg på Atelier Schönenberg.

 

Här är samtliga Design Talents som medverkar på Formex 18–21 januari på Stockholmsmässan:

 

• A piece of Arch - apieceofarch.com

• Anni Cernea - annicernea.com

• Beckmans Designskola - beckmans.se

• Csaw Jewelry - csawjewelry.com

• Atelier Schönenberg - atelierschonenberg.se

• foekje fleur - foekjefleur.com

• Frames by Vallen - byvallen.com

• Infinitypuzzles - infinitypuzzles.se

• Lilliestråle Mässing - lilliestralemassing.se

• Linnéa Öberg - designandrabullar.com

LottaNiemi Design Studio - lottaniemi.com

• Lumimi - lumimi.no

• Smart Form Sweden - smartform.se

• Sofie Berg - sofiebrg.se

• Soul Image - Photography Art - soulimage.se

• Stacking Stories - stackingstories.com

• Studio Sterner - studiosterner.com

The Shoelace Brand - theshoelacebrand.com

• Väskvhila - diniedesign.se/vaskvhila

 

Bilden: Hårt beskuren tyvärr.