platsannonser
Upphandling av partnerkonsult
till IUFRO World Congress 2024.
nyheter
hotellnytt
Countryside Hotels
slog försäljningsrekord trots pandemi.
+200 talare
Ny konferens och mässa
för framtidens sjukvård arrangeras i Stockholm 25 – 26 januari 2023
nytt jobb
Scandic värvar hotelldirektör
– Roger Pettersson tar över ansvaret för Scandichotellen i Umeå.
29 april - 1 maj
eCarExpo i Friends Arena
laddar om i april.
Almedalsleverantör
Uppstickaren Univid ska bli störst på digitala event
– backas av tunga investerare.
hotellnytt
Norrqvarn Hotell & Konferens
får ny ägare.
ljus i mörkret
Karlstad CCC satte försäljningsrekord i december
sålde för nästan tio miljoner kronor.
tråkigt beslut
Allt för sjön 2022 ställer in
planerar för mars 2023.
kan bli 23,000 deltagare
Arton internationella kongresser
valde Seoul som destinationen.
+ Världsmiljödagen
Stockholmsmässan
platsen för FN:s miljömöte Stockholm+50.
RSS
rss_icon
Länkar
Vårens Design Talents på Formex utses 18 januari

Design Talents på Formex är en möjlighet för oetablerade formgivare att visa upp sina produkter och nu är vårens designtalanger utvalda. Dessa 19 formgivare kommer alla att finnas på plats på Formex i januari och på pressfrukosten den 18 januari utses vinnaren i ”Best in Show”.

Design Talents är en av Formex mest spännande inslag. Här får oetablerade designers, från både Sverige och internationellt, ansöka om att få en plats i Design Talents och på så sätt få möjligheten att visa upp sina produkter för inköpare, producenter och media. De som blir utvalda till Design Talents är framtidens stora namn och speglar bredden av produkter på Formex. Bland de designerns som slagit igenom via Design Talents märks Drakenberg Sjölin, Lindstén Form och Heart of Lovikka

På pressfrukosten den 18 januari presenteras vinnaren i ”Best in Show”. Utmärkelsen går till den formgivaren som utmärker sig lite extra genom idé, form och presentation. Förutom utmärkelsen får vinnaren en monterplats vid nästa genomförande av Formex på Stockholmsmässan.

 

I augusti 2021 gick utmärkelsen till Fanny Schönenberg på Atelier Schönenberg.

 

Här är samtliga Design Talents som medverkar på Formex 18–21 januari på Stockholmsmässan:

 

• A piece of Arch - apieceofarch.com

• Anni Cernea - annicernea.com

• Beckmans Designskola - beckmans.se

• Csaw Jewelry - csawjewelry.com

• Atelier Schönenberg - atelierschonenberg.se

• foekje fleur - foekjefleur.com

• Frames by Vallen - byvallen.com

• Infinitypuzzles - infinitypuzzles.se

• Lilliestråle Mässing - lilliestralemassing.se

• Linnéa Öberg - designandrabullar.com

LottaNiemi Design Studio - lottaniemi.com

• Lumimi - lumimi.no

• Smart Form Sweden - smartform.se

• Sofie Berg - sofiebrg.se

• Soul Image - Photography Art - soulimage.se

• Stacking Stories - stackingstories.com

• Studio Sterner - studiosterner.com

The Shoelace Brand - theshoelacebrand.com

• Väskvhila - diniedesign.se/vaskvhila

 

Bilden: Hårt beskuren tyvärr.