Malaysia sänker begränsningarna för att genomföra möten och evenemang, och tillåter möten, konferenser, seminarier, kurser och workshops att börja genomföras från och med den 1 juli, under förutsättning att deltagarna inte är fler än 250 personer. Arrangörerna måste följa SOP (Standard Operating Procedures), inklusive social distancering och att alla deltagare bär ansiktsmask.
Äldreminister Datuk Seri Ismail Sabri Yaakob säger att de nya åtgärderna inkluderar möten med politiska partier, företag och alla föreningar som är registrerade under Registrar of Sociations (ROS), Malaysia Commission of Malaysia, Cooperatives Commission Malaysia and Sports Commission.
Sarawak tillkännager också en öppnare marknad från och med den 1 juli, där vice chefminister Datuk Amar Douglas Uggah tillkännagav en maximal antal på 250 personer för möten.
"Medan den sociala och ekonomiska verksamheten gradvis återupptas, finns det standardiserade förfaranden (SOP) fastställda för varje sektor," säger vice ministern.
"Vi måste följa riktlinjerna och reglerna som är avsedda att skydda vår egen hälsa som social distansering, personlig hygien och att bära ansiktsmasker när vi är på en fullsatt sammankomst," säger han.
Den malaysiska organisationen för konferens- och utställningsorganisatörer samt leverantörer (MACEOS) har arbetat md flera kampanjer för att främja värdet av ansikte mot ansikte-möten och utställningar för att återansluta, starta om och återuppbygga samhällen och ekonomier mitt i krisen Covid-19.
I Malaysia har affärsevenemangsindustrin vuxit kraftigt de senaste åren, med business events som lockat över 540 000 internationella affärsresenärer till landet och bidragit med RM3,9 miljarder (910 miljoner US $) i direkta intäkter och genererade ekonomiska turismeffekter på RM 9,2 miljarder.
Malaysia har vidtagit statliga stödåtgärder till ett totalt värde av 67 miljarder US-dollar sedan februari 2020.
Till och med den 7 juli har Malaysia registrerat färre än 9 000 fall av Covid-19 och 121 döda i hela landet. Fem nya fall registrerades den 6 juli, varav tre var importerade fall.
Landet har fortfarande karantänbegränsningar och resenärer uppmanas att söka officiell rådgivning från land till land.