Storbritannien överväger att placera ankommande turister till landet under karantän i två veckor men på Sicilien har man redan börjat tänka hur man ska kunna ta emot sina inkommande turister så att de ska känna sig mer än välkomna. Detta skriver engelska Evening Standard om.
Den italienska ön har sagt att den kommer att täcka hälften av flygkostnaderna och en tredjedel av hotellkostnaderna för resenärer som vill besöka, samt gratis biljetter till många av dess museer och arkeologiska platser.
Sedan ön stängde sina dörrar den 10 mars har den tappat upp till 1 miljard euro (873 miljoner pund) i turismrelaterade intäkter och medan det föreslagna systemet skulle kosta ön 50 miljoner euro (43 miljoner pund) hoppas de kunna göra detta när turisterna börjar flockas det vill säga när lockdown lättas på runt om i världen.
Det finns inget exakt datum för när detta börjar gälla, men Italien tillät restauranger att öppna som en takeaway-tjänst från den 4 maj samt har öppnat både tillverknings- och byggsektorn.
Italien har hela 13 procent av sin BNP från turism, så de är angelägna att välkomna besökare tillbaka när slutet av pandemin närmar sig. Nästa veckas lättnad av den strikta nuvarande lagen möjliggör förflyttningar inom regioner men förbjuder fortfarande interregionala resor.