Clarion Hotel har valt Miri Sumiq för uppdraget som hotelldirektör för det nya hotellet Clarion Hotel Sea U Helsingborg. Målet att skapa stadens mest attraktiva och levande mötesplats. Hotellet öppnar våren 2020.
Miri Sumiq har lång erfarenhet från hotellbranschen. Han är den person som har öppnat flest Clarion-hotell i kedjan.
– Vilket hedersuppdrag. Att sätta det här nya hotellet på kartan nationellt och internationellt är en spännande utmaning, säger Miri Sumiq.
Han har tidigare varit delaktig i öppningarna av Clarion Hotel & Congress Trondheim, Clarion Hotel The Edge Tromsö och Clarion Hotel & Congress Malmö Live.
Närmast kommer Miri Sumiq från Clarion Hotel Copenhagen Airport som övertogs av Clarion i april förra året
Clarion Hotel Sea U Helsingborg utvecklas och byggs av Midroc Property Development.
Hotellet blir Helsingborgs största med 250 rum och stadens första takpool. Även kongressdelen för 1 200 deltagare driftas av Clarion Hotel.
Utvecklingen av Ångfärjetomten är ett strategiskt projekt i Helsingborg. Syftet är att skapa en ny, attraktiv och pulserande mötesplats. Målet är att stärka Helsingborg som knutpunkt i regionen samt skapa arbetstillfällen och tillväxt.