Den 1 februari börjar Maria Thylén sitt nya jobb som Sales Manager Associations Congress Sales för Gothia Towers. Hon ska bearbeta den internationella mötesmarknaden med fokus på organisationer och PCOer.
Genom rekryteringen tar Gothia Towers ett större grepp när det gäller att bearbeta företags- och organisationsmöten för den internationella mötesmarknaden.
Maria Thylén kommer närmast från tjänsten som försäljningschef för Marknadsföreningen i Göteborg, ett jobb hon har haft sedan 2012.
Dessförinnan arbetade hon som Chapter Business Manager för Meeting Professionals International, MPI, där hon hade ansvar för Europa, Mellanöstern och Afrika med utgångspunkt från kontoret i Luxemburg.
Före flytten till Luxemburg jobbade hon som event manager och säljare för Numera Mässor i Malmö. Hon har också studerat i bland annat Australien och Holland.
– Det är otroligt inspirerande att få möjlighet att locka delegater och besökare till Göteborg som är en av Europas bästa kongresstäder. Den expansiva utvecklingsfasen, utmaningarna och de internationella möjligheterna är oändliga och det inspirerar mig, säger Maria Thylén.