I vår öppnar stjärnkocken Marcus Samuelsson restaurangen och baren Eatery Social Taqueria i Malmö. Restaurangen ska ligga på gatuplanet på nya Clarion Hotel & Congress Malmö Live. På menyn finns maträtter med influenser från Mexiko, Latinamerika och Manhattan i kombination med Malmös mångfald och med Marcus Samuelssons tolkning.
Eatery Social är i två våningsplan och är tänkt att fungera som en social mötesplats och ett galleri där konstinstallationer och musik får en central betydelse.
– Vi vill skapa en spännande och social miljö. Visionen är att skapa ett socialt galleri, en Taqueria, kombinerat med internationell street food, säger Marcus Samuelsson.
Restaurangens entré vetter mot kanalen och får förutom bar och krog även uteservering, frukostservering och take-away.
Utöver det öppnar Marcus Samuelssons etablerade restaurangkoncept Kitchen & Table på våning 25 högst upp i hotellet.
Clarion Hotel & Congress Malmö Live öppnar i maj nästa år.