Igår valde representanter från 34 länder att det 26:e ICC-mötet år 2014 ska förläggas till Sverige och Östra Vätterbranterna.
För snart ett år sedan bestämde sig Unescos globala råd – International Coordinating Council, ICC, of the Man and the Biosphere Programme – för att godkänna Östra Vätterbranterna till världsnätverkets 621 biosfärområden.
Östra Vätterbranternas ansökan lyftes fram som ”en modell och källa för inspiration” för andra biosfärområden.
– Att Sverige står som arrangör för nästa års ICC-möte är en stor händelse som sätter kommunen på den globala hållbarhetskartan, säger Ann-Mari Nilsson, ordförande i biosfärområdets styrelse.
På de årliga ICC-mötena tas bland annat beslut kring nya biosfärområden, satsningar på forskning och internationell samverkan samt strategiska hållbarhetsfrågor som ska prioriteras under kommande år.
– När vi har världens experter på biosfärområden samlade i Jönköping ska vi lyfta lokalt viktiga frågor som lokalproducerad mat, hållbar energiproduktion och områdets förutsättningar att bli en förebild när det gäller miljövänlig turismutveckling, säger Simon Jonegård som är koordinator för biosfärområdet.
– ICC-mötet är ett bevis på att det är internationella möten med koppling till våra näringar och förutsättningar som stärker vår region och sätter Jönköping på den globala kartan, säger Ante Jankovic ansvarig för Jönköping Convention Bureau.
Bilden: Östra Vätterbranterna, Jönköping.