Det är aktörerna bakom Linköpings stadsfest som går ihop i ett samarbete för att utveckla stadsfesten och andra arrangemang. Syftet är att stärka stadens attraktionskraft, öka antalet besökare liksom förmågan att ta hand om gästerna.
Linköping & Co har grundats av Linköpings Hotellförening, stadens krögare, Mediehuset Corren och Arenabolaget som är ett helägt kommunalt bolag. Tillsammans med delägarna och några huvudintressenter ska arbetet drivas av Liselott Piper, nytillträdd projektledare.
År 2000 tog Linköping emot 1,5 miljoner besökare vilka beräknas ha gett 637 miljoner kronor i intäkter till det lokala näringslivet. I fjol kom det 2,4 miljoner gäster och intäkterna nästan fördubblades till drygt en miljard kronor.