Företaget ökade sin byråintäkt med 35 procent år 2011 och landade totalt på drygt 25,8 miljoner kronor. Resultatet var 5,8 miljoner kronor och omsättningen 73,3 miljoner kronor. Minnesota räknar med att kunna växa ytterligare under 2012.
– Förra året blev vårt bästa år någonsin. Sedan starten 2001 har vi vuxit varje år förutom en tillfällig nedgång under det tuffa 2009, säger Andy Pimmeshofer, vd.
I september i fjol gick Stampen Media Partner in som delägare i Minnesota och arbetar aktivt tillsammans med övriga fem delägare i företagsledningen för att fortsätta att utveckla bolaget och växa vidare.
– Efterfrågan på våra tjänster, vilka handlar om att skapa smarta kommunikationslösningar med event och sponsring som plattform live och digitalt, har ökat rejält de senaste åren, säger Andy Pimmeshofer. IRMs rapport för 2011 visar på väldigt stora ökningar för event och sponsring vilket vi gynnas av.
Bilden, till vänster: Andy Pimmeshofer, vd, och Jonas Cavalin från företagsledningen har all anledning att var glada.