platsannonser
Karlstad CCC och Visit Karlstad
söker en Projektledare.
Svenska Mässan
söker säljansvarig med internationellt fokus till TUR.
Svenska Mässan
söker Biträdande mässansvarig till Båtmässan
Friends Arena, Solna
söker Sales & Project Manager B2B.
nyheter
strategisk utveckling
Rekordstort intresse
för Sveriges Innovationsriksdag 2013. Platsen är Ideon i Lund.
På nytt uppdrag
Grönklittsgruppen värvar
Mark Baljeu, tidigare chef för O-Ringen, blir ny vd.
På nytt uppdrag
Mats Frid
ny styrelseordförande för Svenska Möten.
tvärvetenskap
Nobel Week Dialogue
diskuterar framtidens energi.
stora evenemang
Metallsvenskan
fyller alla hotell i Örebro.
stora möten
Riksidrottsforum 2014
genomförs i Gävle.
Resor, möten & affärer
Resia Travel Group
redovisar vinst på 22,2 miljoner kronor för 2012.
På nytt uppdrag
Johan Kvist ny strategiansvarig
inom Scandic-koncernen.
stora möten
Nationell Estetisk Kongress
till Uppsala 2014. 300 deltagare beräknas komma.
stora möten
Fackförbundet Vision
lägger sitt förbundsmöte i Gävle 2014.
RSS
rss_icon
Länkar
Handbolls-VM drar 1 300 journalister till Skåne

Journalister från hela världen är på plats i södra Sverige för att bevaka handbolls-VM. Turismorganisationerna hoppas att Skåne får ett gott rykte på kuppen.

– Det är fantastiskt, när hade vi senast 1.300 journalister från hela världen här?, säger Stefan Svensson, affärsutvecklare för evenemang på Tourism in Skåne.

Han berättar att många av journalisterna passar på att göra andra typer av reportage när de ändå är på plats för att bevaka handboll. Därför har Kristianstad bland annat ordnat en örnsafari i Vattenriket, för att visa upp Skåne på ett annorlunda sätt.

Än så länge är journalisterna spridda mellan de olika spelorterna i Sverige, men efterhand koncentreras spelet allt mer till Skåne, med finalen i Malmö Arena.

– Om vi visar upp en bra organisation och ett bra värdskap kommer folk att tala gott om det i sina egna länder. Det blir som för Tyskland när de hade fotbolls-VM 2006 och många av de 100.000 svenskar som var nere fick en ny bild av hur trevliga tyskarna var, säger Stefan Svensson till Nytt från Öresund.