platsannonser
Karlstad CCC och Visit Karlstad
söker en Projektledare.
Svenska Mässan
söker säljansvarig med internationellt fokus till TUR.
Svenska Mässan
söker Biträdande mässansvarig till Båtmässan
Friends Arena, Solna
söker Sales & Project Manager B2B.
nyheter
stora möten
Svenska Gastrodagarna 2013,
650 deltagare på Conventum i Örebro.
strategisk utveckling
Rekordstort intresse
för Sveriges Innovationsriksdag 2013. Platsen är Ideon i Lund.
På nytt uppdrag
Grönklittsgruppen värvar
Mark Baljeu, tidigare chef för O-Ringen, blir ny vd.
På nytt uppdrag
Mats Frid
ny styrelseordförande för Svenska Möten.
tvärvetenskap
Nobel Week Dialogue
diskuterar framtidens energi.
stora evenemang
Metallsvenskan
fyller alla hotell i Örebro.
stora möten
Riksidrottsforum 2014
genomförs i Gävle.
Resor, möten & affärer
Resia Travel Group
redovisar vinst på 22,2 miljoner kronor för 2012.
På nytt uppdrag
Johan Kvist ny strategiansvarig
inom Scandic-koncernen.
stora möten
Nationell Estetisk Kongress
till Uppsala 2014. 300 deltagare beräknas komma.
RSS
rss_icon
Länkar
Bibi Rydbacken ny marknads- och försäljningschef för Countryside Hotels
Tillsammans med hotellkedjans styrelse ska Bibi Rydbacken arbeta för att öka de 39 medlemshotellens försäljning inom privatsegmentet och därmed värdet av hotellens medlemskap. Stort fokus ligger på medlemsvård och att engagera medlemmarna i arbetet med varumärket.

Närmast kommer Bibi Rydbacken från tjänsten som marknads- och försäljningschef på The Collector’s Hotels i Stockholm där hon varit anställd sedan 2006. Innan dess arbetade hon på Rezidor Hotel Group under sju år på flera olika tjänster inom marknadsföring och försäljning. Utöver detta har hon en utbildning inom Hotel Management och har läst marknadsföring och pr på Berghs School of Communication.

 

------------------------------------------------------------------------------------------

Om Countryside Hotels

Countryside Hotels är ett medlemsägt marknads- och försäljningsbolag. Bolaget har sitt ursprung i ett projekt, initierat 1983, av Sveriges Turistråd (nuvarande Visit Sweden) och Sveriges Hotell- och Restaurangförbund. Projektet syftade till att ge små välskötta hotell en möjlighet att marknadsföra sig utomlands. Idag består Countryside Hotels av de bästa privatägda hotellen i naturmiljö och hotell av ej stadskaraktär, totalt 39 stycken. www.countrysidehotels.se